Hlavné mesto Švajčiarska – Bern

Hlavným mestom Švajčiarska je Bern. Toto mesto sa nachádza v rovnomennom kantóne na západe krajiny, 20 km od Bernských Álp a leží a rieke Aare. Má 126 600 obyvateľov (2016) a  tým je štvrtým najväčším mestom Švajčiarska. Bolo založené v roku 1191 a podľa legendy dostalo názov podľa vojvodu Berchtolda V., ktorý zabil nebezpečného medveďa. Medveď (Bär) sa teda stal neodmysliteľným symbolom mesta a je vyobrazený aj na mestskom erbe. Od roku 1848 je Bern hlavným mestom tejto krajiny. Okrem tejto funkcie sa však môže pýšiť početnými historickými pamiatkami, múzeami a univerzitou. Stalo sa sídlom niekoľkých medzinárodných inštitúcií a je veľkou dopravnou križovatkou Európy.

Doprava a ubytovanie

Preferujete cestovať lietadlom, autom alebo vlakmi? Do hlavného mesta Švajčiarska sa pohodlne dostanete všetkými spôsobmi. 9 km od mesta leží medzinárodné letisko Belp International Airport (BRN). Je síce menšie, má však napojenie na Birmingham, Londýn, Lugano, Mníchov a Southampton.

Ak sa obávate preplnených ciest, neváhajte cestovať verejnou dopravou. Električky, trolejbusy a autobusy majú pokrytie po celom meste. Taktiež štvrtky, piatky a soboty premávajú nočné spoje, ktoré Vás bezpečne dovezú až domov. A ako v každom väčšom meste, je tu množstvo taxi služieb a požičovní áut. Ak sa rozhodnete vycestovať mimo mesta, národná a medzinárodná železničná sieť sú Vám plne k dispozícii.

V sekcii UBYTOVANIE sa dozviete o možnostiach, ktoré Švajčiarsko ponúka a taktiež Vám poradíme, kde sa jednoducho a výhodne ubytovať.

Čo musíte vidieť

Pamiatky svetového dedičstva UNESCO

  • Centrum Bernu je prevažne stredoveké a svojimi pieskovcovými domami, úzkymi uličkami a fontánami, bolo uznané za kultúrne dedičstvo UNESCO.
  • “Zytglogge” sú asi najznámejšou pamiatkou tohto mesta.V preklade z bernskej nemčiny sú to prepracované stredoveké vežové hodiny s pohyblivými bábkami. Mechanické figuríny sa uvedú každú hodinu do pohybu. Jediným spôsobom ako môžete vidieť hodiny zblízka je vojsť priamo do veže.

Munster – impresívna gotická katedrála z 15. storočia spolu s radnicou. Je najväčším kostolom vo Švajčiarsku z neskorého gotického obdobia.

Arkády – svojou dĺžkou 6 km zabezpečujú, že Bern má jednu z najdlhších krytých obchodných promenád v Európe.

Bear Park – medvedí park Bärengraben je otvorený už od 16. storočia. V parku žijú 4 medvede, ktoré môžte sledovať ako spolu šantia. Zaujímavosťou je, že v roku 2009, vtedajší ruský prezident Medvedev spolu so svojou manželkou dali mestu zaujímavý súkromný dar – dva malé medvedíky.

Sídlo vlády – budovy parlamentu sú jednou z dominánt mesta Bern. Napravo od sídla sa nachádzajú obdivované fontány. Je ich presne 26, takisto ako kantónov Švajčiarska.

Kam večer von?

Ste milovníkom symfonického orchestra? Nech sa páči, sídlom toho Bernského je Kultur – Casino Bern. Radšej divadlo a kabaret? La Capella je pre vás tým ideálnym miestom. Klasickú hudbu a operu ponúka Stadttheater Bern. Ak sa však chystáte v piatok večer zabaviť s priateľmi, existuje veľmi obľúbené miesto – Lorenzini. Na tomto mieste sa nachádzajú 3 rozličné bary. Hudobný, coctail bar a vínny bar v modernom a pútavom New York štýle.Booking.com