Ubytovanie vo Švajčiarsku

Chystáte sa na dovolenku a hľadáte tú najlepšiu variantu kde sa ubytovať? Švajčiarsko ponúka množstvo zaujímavých možností, ktoré sa vedia prispôsobiť vašim požiadavkám aj finančnej situácii. Tak čo? Opäť stavíte na hotelovú istotu alebo sa necháte zlákať dobrodružstvom pod holým nebom? V prípade, ak sa chysate si zabezpečiť ubytovanie individuálne, odporúčame využiť niektorý z celosvetových ubytovacích portálov, ako napr. Booking, na ktorom okrem širokej ponuky získate pri konkrétnych termínoch aj veľmi slušné zľavy na viacero hotelov, apartmánov či iných ubytovacích zariadení. V prípade, ak máte radi komfort a zabezpečenie od dopravy, cez ubytovanie, až po poistenie, najširšiu ponuku získate na slovenskom portáli Invia.  

A) Hotely

Vo Švajčiarsku sú dostupné hotely všetkých typov a kategórií.Benefity, ktoré v hoteloch môžete získať sú rôzne bonusy. Napr. v podobe cestovného lístka na mestskú dopravu (Ženeva, Bazilej) alebo získate vstupy/jazdy na lanovky a horské dráhy zadarmo, prípadne obdržíte kartu ubytovaného, ktorá sa dá použiť pri uplatnení zľavy na rôzne športové a rekreačné aktivity.

  • BaselCard – karta ponúkajúca voľný vstup do 80 múzeí, zľavy na špeciálne výstavy, voľný vstup do Basel ZOO, 30% na prenájom auta, voľnú konzumáciu v reštauráciách, zľavy vo vybraných obchodoch. Karta môže platiť 24, 48, 72 hodín.
  • ZürichCARD – karta pre návštevníkov mesta platná 24 hodín Držitelia karty majú miestnu dopravu zadarmo. Do spolupracujúcich múzeí majú voľný alebo zľavnený vstup. Súčasťou karty sú malé zľavy pri nákupoch, a v niektorých reštauráciách. Kartu dostať v turistických informačných centrách, v hoteloch, v pobočkách dopravného podniku VBZ.


B) Prázdninové domy

Lacnejším a rovnako komfortným riešením je ubytovanie v prázdninovom dome/byte. Výhodou je pohodlie a úplná nezávislosť. Keďže je možné samostatne si variť, nie ste odkázaní na reštauračnú stravu. Najlacnejšie ponuky bývajú v lete v lyžiarskych strediskách. Jedinou nevýhodou je to, že pokiaľ sa na dovolenku vyberiete v hlavnej sezóne, je potrebné si svoje ubytovanie zajednať na celý týždeň. Ponuku prázdninových domov môžete nájsť priamo na stránkach zvoleného mesta alebo agentúr, ktoré sa na túto ponuku špecializujú.


C) Mládežnícke hostely

Swiss Youth Hostels sú mládežnícke ubytovne, ktoré nie sú určené len mladým ľuďom ale taktisto rodinám a všetkým ostatným cestovateľom, ktorí si nepotrpia na luxus. Najlacnejšou možnosťou je ubytovať sa vo viaclôžkovej izbe bez príslušenstva, no pokiaľ máte radi svoje súkromie, vo väčšine hostelov poskytujú aj 2-4 lôžkové izby. Mohlo by sa zdať, že takéto ubytovanie nie je dostupné vo väčších strediskách ako Zermatt, Sv. Moritz alebo Grindelwald. Opak je však pravdou. Dokonca sa dá v takýchto zariadeniach objednať aj veľmi kvalitná polpenzia.


D) Kempy

Ak máte radi voľnosť a neradi sa cítite obmedzovaní termínmi, miestom a financiami, rozhodne najlacnejšou možnosťou ubytovania je kemp. Kempy sú vo Švajčiarsku väčšinou na krásnych miestach, sú vždy čisté a ich sieť je hustá a netreba ich ani v sezóne rezervovať. Ceny kempov v mestách sú zvyčajne vyššie ako ceny kempov i na tých najúžasnejších miestach v prírode.  Ak sa tešíte, že v kempe si konečne oddýchnete v pohodlnej posteli, vyvedieme vás z omylu. Kempy nie sú štandardne vybavené chatkami.Pokiaľ vyhľadávate práve takýto typ ubytovania, je potrebné si zistiť, či vo vami zvolenom kempe takúto službu ponúkajú a nevyhnutné je chatku si vopred rezervovať. V kempoch sú aj miesta pre obytné autá – karavany. Obytné autá môžu parkovať aj na tzv. Stellplatz. Sú to parkoviská priamo pre ne, kde sú zavedené prípojky na vodu a elektrinu. Stanovanie a parkovanie mimo miesta určeného na tieto účely vo Švajčiarsku nie je povolené. Avšak, v prípade neplánovaného núdzového prespania na parkovisku sa tento priestupok toleruje. Ďalšou možnosťou je, že sa dohodnete s majiteľom pozemku alebo lúky, na ktorej si chcete svoj stan postaviť. Bez tohto povolenia sa však nemusíte vyhnúť pokute!
Booking.com
Booking.com