Švajčiarsko

Švajčiarsko je nádhernou a z mnohých pohľadov unikátnou krajinou. Obdivujeme ho nie len pre krásnu prírodu, ale aj ako miesto pre život a obľúbené športové aktivity. Na našej stránke Vám poradíme, kam sa v tejto destinácii určite musíte pozrieť, ktoré z lyžiarskych stredísk sú najlepšie, ako sa najvýhodnejšie a zároveň komfortne ubytovať, ale nájdete tu aj všeobecné informácie a zaujímavosti, ktoré so Švajčiarskom súvisia.

Zopár faktov na úvod

Formálny názov: Švajčiarska konfederácia
Lokálny názov: Schweiz/Suisse/Svizzera
Susedia: Rakúsko, Lichtenštajnsko, Taliansko, Francúzsko, Nemecko
Hlavné mesto: Bern
Počet obyvateľov: 7 581 520
Rozloha v km2: 41 293
Mena: Švajčiarsky Frank
Jazyky: nemecký, francúzsky, taliansky, rétorománsky

mapa-svajciarska
Hoci je Švajčiarsko najvyššie položeným európskym štátom, väčšina jeho miest leží v Mittelandskej kotline. Až 60% krajiny zaberajú Západné Alpy a preto je priemerná nadmorská výška tejto krajiny cca 1300 m n. m. Švajčiarsko je jedným z najbohatších štátov Európy s najviac rozvinutým priemyslom. Okrem klasického poľnohospodárstva a priemyslu v oblasti elektroniky a strojárstva je Švajčiarsko mimoriadne známe svojimi hodinkami. Hodinársky priemysel pokrýva 45% exportu hodiniek do celého sveta. Okrem týchto oblastí získava Švajčiarsko financie aj z celoročného cestovného ruchu a ako stredisko bánk svetového významu má takisto zabezpečený prítok peňazí do štátnej pokladnice.
Počasie podobné nášmu

Švajčiarsko sa nachádza v miernom teplotnom pásme. Počasie sa veľmi nelíši od jeho susedných krajín a striedajú sa tu klasicky štyri ročné obdobia. Pre Alpy je charakteristický suchý a teplý vietor fohn, ktorý na jar urýchľuje topenie snehu a na jeseň dozrievanie viniča.

Nádherné jazerá

Najdlhšie rieky Rýn a jej prítok Aare ústiace do Severného mora odvodňujú takmer 70% Švajčiarska. Hoci táto krajina nemá priamy prístup k moru, jej obyvatelia môžu byť právom pyšní na svoju ľadovcovú rieku Rhônu a vyše 2 000 jazier, z ktorých najväčšie sú Ženevské, Bodamské, Zurišské, Neuchatelské a Lago Mggiore. Zaujímavosťou je, že jazero Lago Mggiore je najnižším bodom Švajčiarska.

Politika trochu inak

Vláda Švajčiarska je unikátna a veľmi špecifická. Neexistuje žiaden iný štát ktorý by sa švajčiarskemu systému čo i len podobal. Hlava štátu sa mení každoročne a prezident je súčasne predseda vlády. Krajina je známa svojim uplatňovaním priamych prvkov demokracie, čoho výsledkom sú početné referendá, na ktorých rozhodujú bežní občania o dôležitých otázkach štátu.

Doprava

Takisto, ako všetko ostatné, je vo Švajčiarsku rozvinutá aj doprava. Letecká spoločnosť Swissair je jednou z najväčších v Európe. V cestnej doprave sa okrem častých mostov vyskytuje aj nespočetné množstvo tunelov, ktorých je v tejto krajine snáď najviac v celej EU. Do hromadnej dopravy sú zapojené aj lode, ktoré udržiavajú spojenie medzi dedinami na pobrežiach jazier. Najkomfortnejším dopravným prostriedkom sú vo Švajčiarsku vlaky, ktorými sa dostanete všade. Dokonca aj na také miesta, kam nevedie žiadna iná cesta.

Cestovateľské okienko

Švajčiarsko nie je členom Európskej Únie, ani Európskeho hospodárskeho priestoru.  Krajina je však členom Schengenského priestoru, čo znamená, že na vycestovanie do krajiny ako bežný turista nepotrebujete víza, pokiaľ sa neplánujete zdržať viac ako 90 dní. Ako cestovný doklad postačí pas alebo občiansky preukaz.

Do krajiny možno doviezť :      

  • 200 ks cigariet, 50 ks cigár alebo 250g tabaku
  • 2 litre alkoholu do 15%, 1 liter alkoholu nad 15%.

Clu nepodliehajú veci osobnej potreby do sumy 300 CHF (279,43 €) ako oblečenie, toaletné potreby, športové náradie, počítač, hudobné nástroje a ďalšie bežne používané veci.

Veľvyslanectvo SR v Berne
Adresa: Thunstrasse 63, P.O.BOX 60, 3074, Muri b. Bern
Telefón: 0041 31 356 39 30, 0041 31 356 39 35-37
Mobil: 0041 79 252 63 69 – pohotovostná služba
Fax: 0041/31/356 39 33
E-mail: emb.bern@mzv.sk
Internet: www.bern.mfa.sk

Veľvyslanectvo Švajčiarskej konfederácie v Bratislave
Adresa: Tolstého ul. 9, 811 06 Bratislava, Slovenská republika
Telefón: 00421/2/5930 1111, 00421/2/5930 1110 – Visa Section
Fax: 00421/2/5930 1100
E-mail: bts.vertretung@eda.admin.ch

 Booking.comBooking.com